Šioje temoje pasidalinsiu su jumis filmų nuorodomis ir trumpais aprašymais.
Čia rasite įvairaus žanro filmų, kurie mane sužavėjo, įkvėpė, paskatino susimąstyti arba tiesiog paliko gilų pėdsaką atmintyje.
ŠI tema bus nuolatos papildoma naujais filmais. Kiekvieną kartą įdėjusi naują video nuorodą, pasidalinsiu šio puslapio atnaujinimu su savo facebook draugais. Kam aktualu – pasikvieskite mane į draugus.
P.S. Tikiuosi mano skonis filmams bent kiek sutaps su jūsiškiu ir rasite kažką sau įdomaus.
P.P.S. Būčiau dėkinga, jei ir jūs su manimi pasidalintumėte savo matytais įsimintinais, dvasingais filmais.
Komentaruose prašau parašykite, kas Jums yra “prasmingas filmas”, kokie elementai, kokios detalės daro filmą prasmingu ir įsimintinu. Ačiū!
Prasmingi filmai pagal mane:
“ATKIRTIS”
Kuriantis ir čia pat griaunantis išankstines vertinimo nuostatas ir skaudžiai smogiantis žiūrovo visažiniam ego, priversdamas suabejoti savo gebėjimu atskirti gerą nuo blogo, baltą nuo juodo.
Ir, žinoma, geležinė valia. O kaip gi be jos :)?!
“ŠILKAS”
Nuostabus filmas apie meilę, santuoką, pareigą, paprastą žmogišką prigimtį ir (ne)ištikimybę.
Šis filmas sugriauna stereotipinį neištikimybės vertinimą. Akistaton pastatyta santuoka (meilė, priesaika, pareiga) ir neištikimybė (aistra bei jos kaina) sumaišo visas “kortas” ir belieka tuo pačiu metu stebėtis ir žavėtis nepaprastai paprastu žmogiškumu.
“GEIŠOS IŠPAŽINTIS”
Nepaprastai gražus filmas, turtingas senosios Japonijos kultūra, vaizdais, kostiumais, etika.
Įvairiose kultūrose neturtingų, našlaitėmis likusių mergaičių ateitis ir perspektyvos buvo surežisuotos kažkieno kito. Japonijoje jos tapdavo geišomis.
Vakarietiškas svetimų kultūrų vertinimas, mano manymu, dažnai pasireiškia tik paviršutiniškomis žiniomis, bet itin drąsiomis ir greitomis išvadomis. Šiuo atveju, geišos meno prilyginimui paprasčiausiai prostitucijai.
Filmas “Geišos išpažintis” – duoklė “neklystančiam” protui ir artima pažintis su geišų pasauliu.
“MIEGANČIŲ DRUGELIŲ TVIRTOVĖ”
“NUODĖMĖS UŽKALBĖJIMAS”
“Miegančių drugelių tvirtovė” ir “Nuodėmės užkalbėjimas” – filmai, paremti J. Ivanauskaitės romanais. Jų režisierius ir kritikai siūlo filmus ir Jurgos romanus vertinti kaip atskirus meninius kūrinius, tačiau man taip neišeina… Šie filmai man yra tarsi Jurgos romanų interpretacija, Jurgos tekstuose daugtaškiais prisidengusių minčių vizuali išraiška.
Abu filmai pasakoja skirtingas istorijas, bet kalba apie tą patį – savo esaties paiešką savame LABAI moteriškame kūne.
Šių filmų žiūrėjimas prilygsta iššūkiui – ar pajėgsi viską suprasti, pažiūrėjęs pirmąjį kartą? Man jų žiūrėjimas yra tarsi mozaikos dėliojimas, kuriame scenarijus yra tik viena dėlionės dalis.
Jei žiūrėsite šiuos filmus, tai iš pat pradžių nusiteikite, kad juose nieko nėra nereikšmingo… Niekas nepakliuvo į kadrą atsitiktinai, be priežasties.
“MIEGANČIŲ DRUGELIŲ TVIRTOVĖJE” gvildenama prostitucijos tema.
“NUODĖMĖS UŽKALBĖJIME” kalbama apie uždraustas aistras.
“JI”
Lėtas filmas, reikalaujantis pastovaus dėmesio ir atidumo. Ypač turėtų patikti besidomintiems psichologija ir psichoanalize. Tai filmas apie santykių, žmogiško artumo trūkumą ir modernų tokios problemos sprendimo būdą. Lengva vertinti kitą, bet kažin ar tai būtų taip jau teisinga… Gali būti gerokai nustebintas savęs paties, jei atsidurtum tokioje pačioje situacijoje
Vis dėlto, bežiūrint šį filmą, mano galvoje sukosi mintys apie įsimylėjimo fenomeną: kaip jis gimsta? kaip paveikia žmogaus protą? Ar įsimylėjimo objektas privalo turėti fizinį kūną? Ar vienodai įsimylime žmogų ir daiktą? O kai įsimylime žmogų, tai ką konkrečiai jame pamilstame?
“BERNIUKAS DRYŽUOTA PIŽAMA”
Žiūrint šį filmą, prisiminiau Dalai Lamą XIV, kuris visame pasaulyje tiek daug kalba apie atjautos svarbą. Duok, Dieve, visada turėti tokį protą ir vaizduotę, kurie padėtų įsijausti ir suprasti kitą žmogų, jo situaciją ir kančią, kad nebūtum likimo priverstas išmokti atjautos pamoką savo kailiu…
O taip pat šis filmas yra tarsi odė vaikiškam naivumui :), kuomet visi žmonės yra lygūs, visi yra tokie pat, kaip ir aš… tik ir dienos metu dėvi pižamas.
“TIBETO JOGAS”
Tai dokumentinis filmas apie Tibeto budizmą, jo kilmę, istoriją ir dabartinę Tibeto budizmo praktiką. Apie jogą budizme, apie jogus ir jogines (labai gražus pavadinimas :)) bei jų dvasinius siekius ir tikslus.
Labai gražus, įdomus ir informatyvus filmas.
“FORESTAS GAMPAS”
Filmas apie psichiškai atsilikusį žmogų, kuris tampa milijonieriumi ir įžymybe pats to nesiekdamas ir nenorėdamas. Nors žinote, logiškai apmąsčius šį teiginį, ko gero reiktų sakyti, kad jis yra ne psichiškai nesveikas, bet priešingai – savo psichika ir protavimu gerokai lenkiantis didžiąją masę žmonių. Ar norint tapti milijonieriumi reikia būti bepročiu? O taip! Jei paklaustume šiandieninių milijonierių apie savo kelio pradžią, bene visi prisipažintų, kad už savo drąsias idėjas ir “liguistą” užsispyrimą, jie ne kartą buvo pavadinti “durniais”. Ar norint būti nuoširdžiu, atjaučiančiu, darančiu didelius gražius darbus žmonėms reikia būti bepročiu? O taip! Bene visi šventieji pradžioje buvo laikyti psichiškai nesveikais ar apsėstais žmonėmis. Išvada: masiškai pripažinta sveika psichika yra gerokai ligota.
“TAIKUS KARYS”
Ačiū Ingutei už šio filmo rekomendaciją :).
Turbūt jau visi esate skaitę bent po vieną populiariosios psichologijos knygą (“vadovėlį”), kaip pasiekti savo tikslus, sustiprinti savo energetiką ar būti įžymiu, sėkmingu, laimingu, turtingu ir sveiku. Vualia! O štai Jums ir filmas – “vadovėlis”. Asmeniškai aš, pirmą kartą savo gyvenime pamačiau tokio “žanro” filmą. Įprasta žiūrėti filmą, su pamokančia istorija ir “užkoduota” potekste-išmintimi. Šio filmo atveju yra tarsi atvirkščias variantas anksčiau matytiems filmams: teisioginiai pamokymai pateikiami per žmogaus istoriją.
“NEPALIEČIAMIEJI”
Tai filmas, kurį pažiūrėjus, optimizmas, drąsa, valia ir pasitikėjimas savimi šokteli dvigubai :). Šalia to, paliečiama negalios tema. Neįgalus žmogus daug greičiau susitaiko su savo negalia, nei aplink jį esantys sveiki žmonės. Ar tu, būdamas sveikas, gali nuoširdžiai užmiršti pašnekovo negalią ir tiesiog bendrauti su juo kaip su sau lygiu žmogumi???
“127 VALANDOS”
O štai Jums ir žmogaus galimybių ribos (o gal tik priešribis…) :). Kai pagalvoji, mes taip dažnai nedrįstame, nesiryžtame, bijome, nuvertiname save ir nepasitikime savimi. Be reikalo :). Jei protas sako “neįmanoma”, tai dar nieko nereiškia.
“STEFANI DALI”
Šį filmą norisi apibūdinti žodžiu “DVIGUBAS” :). Kodėl? Nes žiūrovas pats pasirenka ne tik žiūrėjimo būdą, gilinimosi sritį, bet net ir žanrą. Tai gali būti kriminalinis-detektyvinis filmas, kuriame siekiama išaiškinti naujagimio nužudymo (ar nelaimingo atsitikimo) bylą. Taip pat tai gali būti subtilus psichoanalitinis filmas, nagrinėjantis motinystės psichologiją. Kad ir kurį žiūrėjimo “stilių” pasirinksite, manau, kad bene kiekvienam kils klausimas: “tai kur, po perkūnais, yra ta įgimta motiniška meilė?”. Ne paslaptis, kad šiuo klausimu, kiekviena moteris (motina) turi savo pačios atsakymą. Prieš kelis metus ir aš labai įnirtingai ieškojau atsakymo į šį klausimą, o tai, ką radau, aprašiau šiame straipsnyje:
“VANGOS PRANAŠYSTĖS”
Tai dokumentinis filmas apie Bulgarijos pranašės-aiškiaregės gyvenimą: nuo jos gimimo iki pat mirties. Ji išpranašavo Kursko žūtį, Černobilio elektrinės tragediją ir kitus pasaulį palietusius įvykius. Žiūrint filmą, noriu atkreipti Jūsų dėmesį į jos asmenybės unikalumą, moralinius ir etinius įsitikinimus, gyvenimo būdą. Pažiūrėję daugiau biografinių filmų apie bet kurios šalies ar kultūros dvasingas ir šventas asmenybes, greit atpažinsite visas jas vienijančias bendras savybes.
“IEŠKANTYS LAIMĖS”
Įkvėpiantis ir motyvuojantis filmas apie tai, kad sėkmė nebūna atsitiktinė. Ją reikia “užsidirbti” tiek darbu, tiek valia. Na, ir šis filmas dar kartą patvirtina, kad didžiausius rezultatus žmogus pasiekia tuomet, kai jo tikslas yra ne jo paties gerbūvis.
“KELIONĖ”
Tai yra puikus filmas apie Švento Jokūbo kelią. Žiūrint šį filmą, atkreipkite dėmesį ir įsiklausykite į kiekvieno žmogaus, sutikto kelyje, pamokymą :). Niekas neina 800km pėsčiomis šiaip sau…
Šiuo keliu keliauja žmonės iš viso pasaulio, įvairių religijų. Juo yra ėjusių ir lietuvių. Tiems, kas dar tik ketina keliauti Švento Jokūbo keliu, daug informacijos rasite čia:
“ANAPUS SIENŲ”
Apie sotų ir kupiną puikybės gyvenimą ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse ir apie skurdo, bado, ligų alinamus žmonės trečiojo pasaulio šalyse. Filmas, sukeliantis ne tik gailestį, bet ir gėdą sau pačiam. Tačiau filmą reiktų vertinti optimistiškai :). Už tikėjimą gerumu ir atjauta!!! Ir už nežinomus Didvyrius, kurie kiekvieną dieną kovoja už žmonių gyvybes!!!
“SOLISTAS”
Istorija apie muzikos genijų, gyvenantį gatvėje ir sergantį šizofrenija. Dievo duotas talentas ir atimtas protas.
Kas ir kaip gali jam padėti? Galų gale… o kas yra PAGALBA??? Galbūt tai vienas iš tų žodžių, kurių reikšmę suprantame labai indivudualiai ir labai skirtingai… ?
“ĮLANKA”
Labai sukrečiantis, žiaurus, šokiruojantis, pravirkdantis (ir ne vieną kartą) filmas apie delfinų žudymą maistui Japonijoje. Filmas sumontuotas iš slapta filmuotos vaizdo medžiagos delfinų “skerdykloje”. Po filmo pasirodymo, kilo žvejų maištas ir buvo reikalaujama šį filmą uždrausti, nes delfinų žudynės buvo filmuojamos slapta (nelegaliai). Taip pat buvo teigiama, kad šiuo filmu niekinama Japonijos kultūra, nes delfino mėsos patiekalai yra dalis Japonijos kultūros paveldo. Na, gal geriau patys pažiūrėkit… Ir dar kartą apsvarstykite apsilankymo delfinariume būtinumą.
“MANO VARDAS YRA KHAN”
Istorija apie vaikiną, kuris sirgdamas autizmu ir turėdamas menkus socialinio bendravimo įgūdžius, nuveikia daugiau, nei eilinis psichiškai sveikas žmogus.
Netobulas protas, bet tobula širdis… Labai rekomenduoju pažiūrėti
“TĖVAS PIJUS”
Švento žmogaus biografija. Buvimas šventu: privilegija ar kančia? Kokius norus Dievas išpildo? – Kai nori ne sau, o kitiems.
“SEPTYNERI METAI TIBETE”
Puikus filmas, paremtas tikra istorija. Pasakojama apie Dalai Lamos XIV vaikystę ir paauglystę. Pažiūrėjus filmą, dingsta bet kokios abejonės Dalai Lamos linijos reinkarnacija: Dalai Lama tampama ne atsitiktinai…
“MILAREPA”
Įžymaus Tibeto jogo biografija. Filmas, atskleidžiantis, kiek turi praeiti žmogus, kad pasiektų nušvitimą. Didžiausias iššūkis – stoti akistaton su savimi pačiu.
Kai pamačiau šį filmą pirmą kartą (prieš kelis metus), pamaniau, kad jame labai daug fantastikos. Tačiau kuo daugiau domėjausi apie Tibeto religiją ir praktiką, tuo labiau mažėjo fantastika filme
“SEPTYNIOS SIELOS”
Apie gebėjimą grąžinti skolas… net ir pačias didžiausias. Organų donorystė.
“MANO SESERS GLOBĖJAS”
Filmas, sukeliantis daug apmąstymų. Kaip pasakyti, kad esi pasiruošus mirčiai, kai aplinkiniai to nenori girdėti? Ar motina visus savo vaikus myli vienodai?
“VAKCINA, PAKEITUSI PASAULĮ”
Rekomenduoju šį filmą ne dėl paskutinėmis dienomis “madingos dilemos” – vakcinacija: už ar prieš. Taip pat neišreiškiu ir konkrečios savo nuomonės. Noriu atkreipti dėmesį ne į vakcinaciją, o į motyvaciją :).
“DHARMA”
Puikus GRYNAS indiškas filmas, perteikiantis autentiškos indų etikos, kultūros ir religijos subtilumus.
Pamokanti dvasinė istorija.
“PI GYVENIMAS”
Apie tikėjimo tvirtumo išbandymą. Apie gebėjimą išsaugoti žmogiškąsias vertybes, pačiomis absurdiškiausiomis situacijomis. Apie baimę, išsaugančią gyvybę.
Po to kažkaip naiviai pradedi žiūrėti į askaluojamą “privalomą” savo baimių įveikimą: “nugalėk savo baimes ir būk laisvas!” …
O gal geriau padėkok savo baimei, kad esi gyvas
“A NEW WE”
Deja neradau prieigos internete. Filmą reikia nusipirkti… arba rasti tuos, kurie jį jau turi
Tai dokumentinis filmas apie sprendimą gyventi kitaip, apie pasipriešinimą masinio vartojimo “kultūrai”.
Gyvenimas ekobendruomenėje.
“PAŽADĖTOJI ŽEMĖ”
Filmas, skatinantis atkreipti dėmesį į planetos ekologinę situaciją.
“LAIKO DVASIA” 1,2,3 DALYS
Daug “aštrių” minčių ir puikių įdėjų. Taip, tai dar viena sąmokslo teorija, bet kartu tai prasmingi filmai vien jau dėl to, kad priverčia suabejoti tuo, ką visada laikei savaime suprantamais ir “teisingais” dalykais. Na, bet man asmeniškai, šis sąmokslas patinka :). PALAIKAU
“ŠOKIS DYKUMOJE”
Vienas įsimintiniausių ir išmintingiausių dokumentinių filmų, kuriuos esu mačiusi. Nuostabiai surežisuotas, įdomūs pokalbiai, gilios mintys, gražūs vaizdai… Atgaiva akims, ausims, protui ir širdžiai
Galima žiūrėti tris kartus iš eilės ir kaskart atrasti vis kažką naujo…
P.S. nors gal čia prisedada ir mano simpatijos Jurgos kūrybai
“ŽANA D’ARK”
Labai sena istorija. Visi filmai, kuriuose pasakojama švento žmogaus biografija, yra verti didesnio dėmesio ir gilesnio supratimo, nei vien kaip eilinis biografinis romanas.
Žana D’Ark buvo paskelbta šventąja. Jos vardo lietuviškas atitikmuo – Šventoji Joana.
P.S. ji yra pavaizduoda Taro didžiojo arkano kortoje “Žynė”. Ši korta dar yra vadinama: “Aukščiausioji Šventikė”, “Vaidilutė” ir net “Raganų karalienė” (gerąja prasme:)).
“LIUTERIS”
Labai graži religinė biografinė istorija apie garsųjį bažnyčios reformatorių. Kai bažnyčia ir tikras dvasingumas, atrodo, nebeturi nieko bendro…
“PJERPOINTAS: PASKUTINIS BUDELIS”
Tikra garsiausio pasaulyje budelio istorija, įvykdžiusio mirties bausmę daugiau nei 600 žmonių.
Budelio darbo specifika ir taisyklės.
Kuo skiriasi žudikas ir budelis?
“PAVOJINGAS METODAS”
Puikus filmas, besidomintiems psichologija. Z. Froido ir K.G. Jungo dialogai. Psichoanalizės “užgimimas”.
Graži istorija, prisidedanti prie bendro išprūsimo